Te porady jak bhp zaskoczą nawet profesjonalistę! - szkolenie bhp

gpsbhp

Szkolenia PPOŻ

Jedną z wielu usług oferowanych przez firmę działającą w branży BHP jest przeprowadzanie szkoleń z ochrony przeciwpożarowej. PPOŻ stanowi istotną część BHP, ponieważ zarówno jedno, jak i drugie, ma na celu zapewnienie jak najbardziej bezpiecznych warunków pracy.

Te porady jak bhp zaskoczą nawet profesjonalistę! - szkolenie bhp gpsbhp
Szkolenie PPOŻ obejmuje praktyczną naukę gaszenia pożarów, co może okazać się niezwykle przydatne, ponieważ znacznie łatwiej jest zgasić pożar w zalążku, przed jego rozprzestrzenieniem. Kurs PPOŻ jest prowadzony przez doświadczonych specjalistów, którzy przekazują uczestnikom szkolenia odpowiednią wiedzę, jak należy zachować się w razie wybuchu pożaru. Odpowiednie zachowanie podczas pożaru jest kluczowe, żeby uniknąć, nieraz fatalnych w skutkach, wypadków. Dobra firma BHP przeprowadza szkolenia BHP oraz szkolenia PPOŻ, które są prowadzone przez specjalistów w danej dziedzinie. Podczas szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zasadami dotyczącymi zachowania bezpieczeństwa oraz bezpiecznej ewakuacji z budynku.

Pracownik wyznaczony do udzielania pierwszej pomocy

Jednym z wielu obowiązków pracodawcy, wynikających z odpowiednich przepisów i rozporządzeń, jest wyznaczenie pracownika odpowiedzialnego za udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Obowiązek wyznaczania w miejscu pracy osób przeznaczonych do udzielania pierwszej pomocy wynika z art. 207/1. Samo szkolenie z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej nie jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników, jak ma to miejsce w przypadku szkolenia BHP, jednak warto zadbać o to, by osoba wyznaczona do udzielania pomocy przeszła odpowiednie szkolenie. Sam kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej obejmuje wiele zagadnień związanych z zasadami niesienia pomocy przedmedycznej w różnych sytuacjach. Firma zajmująca się branżą BHP oferuje także prowadzenie szkolenia przedmedycznego dla pracowników, które może być dopasowane do danego przedsiębiorstwa i zagrożeń mogących wystąpić w danym miejscu pracy. Osoba wyznaczona przez pracodawcę do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej powinna posiadać wiedzę praktyczną i teoretyczną z tego zakresu.

Szkolenie BHP na uniwersytecie

Szkolenia BHP z pewnością kojarzą się z różnymi przedsiębiorstwami oraz zakładami pracy, jednak w wielu instytucjach ukończenie odpowiedniego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy także jest konieczne. Studenci pierwszego roku każdej uczelni w Polsce mają obowiązek ukończenia wstępnego szkolenia BHP, podczas którego zapoznają się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa panującymi na uczelni wyższej. Szkolenie BHP dla uniwersytetów jest najczęściej przeprowadzane w formie e-learningu na specjalnej platformie internetowej, do której posiadają dostęp wszyscy studenci pierwszego roku. Na wielu uniwersytetach ukończenie szkolenia BHP jest konieczne, żeby uzyskać zaliczenie semestru akademickiego. Kursy BHP dla uczelni przeprowadzane w formie online posiadają wiele zalet, zapewniając dostęp do platformy internetowej wielu osobom, bez konieczności organizowania specjalnych spotkań seminaryjnych. Władze uczelni często współpracują z określoną firmą zajmująca się branżą BHP, która przeprowadza odpowiednie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przepisy prawne dotyczące BHP

BHP, czyli inaczej bezpieczeństwo i higiena pracy, jest zbiorem pewnych zasad oraz reguł, których zadaniem jest utrzymywanie bezpiecznych warunków w pracy. Przepisy prawne dotyczące BHP są zawarte w Kodeksie Pracy i dotyczą zarówno pracodawców, jak i pracowników. Przestrzeganie odpowiednich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest niezwykle istotne, zwłaszcza że za uchybienia w tym zakresie mogą być nałożone różne kary i sankcje. Na rynku istnieją specjalistyczne firmy, które zajmują się obsługą BHP, świadcząc takie usługi, jak szkolenia BHP, przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa czy prowadzenie kursów PPOŻ. W sytuacji gdy pracodawca nie jest pewien, czy jego firma spełnia odpowiednie przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, dobrym pomysłem jest zlecenie wykonania audytu BHP przez specjalistów posiadających wiedzę na temat bieżących przepisów BHP. Przestrzegania przepisów prawnych zawartych w Kodeksie Pracy strzeże tak zwana Państwowa Inspekcja Pracy, której zadaniem jest sprawdzanie czy w danym zakładzie przestrzega się przepisów BHP.