Obsługa bhp

Czym zajmuje się PIP

Państwowa Inspekcja Pracy, w skrócie PIP, jest polskim organem nadzoru oraz kontroli prawa dotyczącego pracy. Państwowa Inspekcja Pracy czuwa w szczególności nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ale także nad przestrzeganiem przep

Nawet Nie Myśl Aby szkolić z bhp Zanim Nie Poznasz Tych 12 Sposobów. - szkolenie bhp Obsługa bhp
isów, które dotyczą zatrudnienia i innej pracy zarobkowej. W zakładach pracy na terenie całego kraju na straży przepisów BHP stoi Państwowa Inspekcja Pracy. Zadaniem PIP jest kontrolowanie zakładów pracy i sprawdzanie, czy pracodawca wywiązuje się z obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy wobec zatrudnionych pracowników. Poza przepisami związanymi z BHP, inspektorzy sprawdzają także wywiązywanie się zakładu pracy z innych obowiązków, takich jak wynagrodzenie, czas pracy, urlopy. Wielu pracodawców powierza zajęcie się sprawami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy odpowiednim firmom, które zajmują się tym profesjonalnie. Pozostawienie przepisów BHP i wynikającym z nich obowiązków profesjonalistom, pozwala pracodawcom na bezproblemowe wywiązywanie się z obowiązków w tym zakresie wobec pracowników.

Cena szkoleń BHP

Można wyróżnić więcej niż jeden typ szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ze względu na grono odbiorców takiego szkolenia. Ponadto sama forma szkolenia może być różna, bo może się odbywać albo w postaci spotkań w ramach seminarium, albo za pomocą platformy służącej do e-learningu. Przy wycenie szkolenia BHP należy wziąć pod uwagę te czynniki, a także liczbę uczestników biorących udział w kursie. W celu zorientowania się, jak wygląda sytuacja rynkowa, należy porównać kilka ofert i wybrać tą, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Najlepiej skontaktować się z daną firmą, prowadzącą szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, podając wszystkie wymagane informacje, by uzyskać wycenę wybranej usługi. Często na stronach dostępne są formularze zgłoszeniowe, które wystarczy wypełnić i wysłać. Jak więc widać, cena szkoleń BHP jest zależna od wielu czynników, takich jak rodzaj i typ szkolenia oraz liczba uczestników. Żeby poznać szczegółową wycenę usługi, najlepiej skontaktować się z wybraną firmą.

Podział świadczeń związanych z BHP

W każdej pracy osoba zatrudniona, jak również i zatrudniająca, mają wobec siebie różne obowiązki, uregulowane prawnie. Jednym z najbardziej podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Jest wiele świadczeń wynikających z przepisów BHP, które można podzielić, między innymi, na świadczenia z zakresu środków ochrony indywidualnej lub zbiorowej. Ochrona ta jest rozumiana, jako odzież ochronna, której zadaniem jest izolacja przed szkodliwymi czynnikami występującymi w pracy. Innym świadczeniem może być zapewnienie pracownikom odzieży i obuwia roboczego, w razie kiedy podczas pracy istnieje ryzyko zniszczenia lub zabrudzenia odzienia własnego pracowników. Poza świadczeniami związanymi z odzieżą i obuwiem, są także obowiązkowe świadczenia dotyczące szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zarówno pracownik, jak i pracodawca mają obowiązek znać i stosować się do obowiązujących zasad BHP, dlatego konieczne są szkolenia z tej dziedziny.

BHP dla pracowników administracyjnych

Spośród różnych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy można wyróżnić takie, które jest skierowane dla pracowników administracyjnych i biurowych. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom odpowiednie warunki oraz edukację o zachowaniu bezpieczeństwa w pracy. Szkolenie BHP pracowników administracyjno-biurowych jest specjalnie skierowane do konkretnej grupy osób, w skład której wchodzą także pracownicy placówek oświatowych, placówek służby zdrowia, czy też jednostek naukowych i badawczych. Jak więc można zauważyć, grono odbiorców takiego typu szkolenia BHP, jest dość szerokie. Celem szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapoznanie pracowników z panującymi zasadami i przepisami w tego typu wykonywanych zawodach. Samo szkolenie trwa około ośmiu godzin i jest prowadzone w formie seminariów, które jest połączone z samokształceniem. Uczestnicy mają także dostęp do odpowiednich materiałów, zapewnianych przez firmę organizującą takie szkolenie. Po zakończonym kursie organizatorzy wydają specjalne zaświadczenie.

Czym jest outsourcing BHP

Outsourcing z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest częstym rozwiązaniem dla wielu firm i przedsiębiorstw, które decydują się na taką usługę w celu powierzenia spraw związanych z BHP odpowiednio wykwalifikowanym osobom. Warto jednak wiedzieć, co dokładnie kryje się pod nazwą outsourcing. Samo pojęcie jest zapożyczone z języka angielskiego i składa się z połączenia trzech słów: outside-resource-using. Polega to na niczym innym, jak na wydzieleniu z przedsiębiorstwa niektórych realizowanych przez nie funkcji i przekazaniu ich innemu podmiotowi do wykonania. Outsourcing BHP ma więc na celu pełne przejęcie spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy przez odpowiednią firmę. Jest to kompleksowa usługa oferowana pracodawcom zapewniająca obsługę wszelkich spraw dotyczących BHP. Firmy oferujące outsourcing BHP dbają o to, żeby wszystko, co konieczne, było zgodne z przepisami. Dbanie o bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i pracodawców oraz osób zarządzających jest celem nadrzędnym usług BHP.