Lubisz uczyć bhp? Po przeczytaniu tego na pewno polubisz! - szkolenie bhp

szkolenia bhp w warszawie

Ważność okresowego szkolenia BHP

Posiadanie ważnego okresowego szkolenia BHP jest obowiązkowe dla pracodawcy oraz pracowników wszelkiego rodzaju firm, przedsiębiorstw, zakładów a nawet instytucji. Istnieje kilka rodzajów szkoleń BHP, które są odpowiednio dop

Lubisz uczyć bhp? Po przeczytaniu tego na pewno polubisz! - szkolenie bhp szkolenia bhp w warszawie
asowane do rodzaju wykonywanej pracy. Poszczególne rodzaje kursów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy posiadają różne okresy ważności. Tak więc szkolenie BHP dla pracodawców i osób kierujących pracownikami powinny się odbywać co okres pięciu lat. Kurs dla pracowników inżynieryjnych, dla pracowników służby BHP oraz dla pracowników z narażeniem na niebezpieczne czynniki także posiada pięcioletni okres ważności. Z kolei szkolenia BHP dla pracowników administracyjnych i biurowych muszą być przeprowadzane raz na sześć lat. Najkrótszy okres ważności, bo tylko roczny, posiadają szkolenia BHP dla pracowników na stanowiskach robotniczych, głównie dlatego, że charakter ich pracy jest najbardziej narażony na niebezpieczeństwo pod względem wypadków. Kurs dla pracowników na stanowiskach robotniczych, których praca nie jest tak bardzo narażona na niebezpieczeństwa, jest ważny trzy lata.

Jak przebiega szkolenie BHP

Przeprowadzaniem szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się odpowiednia firma, która zatrudnia wyszkolonych i wykwalifikowanych specjalistów od spraw BHP. Istnieją różne rodzaje szkoleń BHP, które są dobierane w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Przebieg standardowego szkolenia BHP polega na uczęszczanie na określona ilość spotkań seminaryjnych z prowadzącym oraz na samokształceniu uczestników. Poszczególne rodzaje szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy posiadają różną ilość godzin, ponieważ wiele zależy od ilości przedstawianego materiału. Każde szkolenie BHP kończy się odpowiednim egzaminem, który sprawdza stopień przyswojenia informacji przez uczestników. Zdanie końcowego egzaminu jest warunkiem zaliczenia kursu, a tym samym posiadania ważnego szkolenia BHP. Szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy mogą być także przeprowadzane w formie online, która od tradycyjnej różni się brakiem spotkań seminaryjnych, za to lekcje w postaci prezentacji znajdują się na odpowiedniej platformie internetowej.

Kurs BHP dla pracowników robotniczych

Bezpieczeństwo i higiena pracy to zbiór zasad, norm oraz przepisów prawnych, których celem jest utrzymanie bezpieczeństwa w miejscu pracy na jak najwyższym poziomie. Jednym z obowiązków wynikających z przepisów BHP są obowiązkowe szkolenia BHP, które muszą posiadać wszyscy pracownicy oraz pracodawcy. Istnieją różne rodzaje szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które potem są odpowiednio dobierane do wykonywanej pracy lub pełnionej funkcji. Jednym z rodzajów szkolenia BHP jest to przeznaczone dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Kurs BHP dla pracowników robotniczych jest niezwykle istotny, ponieważ praca na jakiejkolwiek budowie wiąże się z występowaniem wielu niebezpiecznych sytuacji, które mogą zagrażać bezpośrednio życiu i zdrowiu. Szkolenie BHP dla pracowników na stanowiskach robotniczych posiada okres ważności trzech lat, po którego upływie musi zostać powtórzone. Jak każdy inny rodzaj szkolenia BHP, tak również szkolenie dla pracowników robotniczych kończy się zdaniem odpowiedniego egzaminu.

Czym zajmuje się BHP

Skrót BHP oznacza po prostu bezpieczeństwo i higienę pracy, która to nazwa jest powszechnie używana w odniesieniu do zbioru zasad dotyczących bezpiecznego, a także higienicznego wykonywania pracy. Ponadto bezpieczeństwo i higiena pracy jest osobną dziedziną wiedzy, której celem jest kształtowanie właściwych warunków pracy. Każda firma oraz przedsiębiorstwo, a także zakład pracy muszą przestrzegać zasad związanych z BHP. Istnieją specjalne firmy, które świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zatrudniając specjalistów od spraw BHP. Przepisy prawne, które regulują kwestie zachowania bezpieczeństwa oraz higieny w pracy znajdują się w Kodeksie Pracy. Każdy pracodawca oraz pracownik posiada obowiązek przestrzegania zasad BHP. Jednym z podstawowych obowiązków pracowników oraz pracodawców jest posiadanie ważnego szkolenia BHP, którego przeprowadzaniem zajmuje się odpowiednia firma. Bezpieczeństwo i higiena pracy obejmuje także zagadnienia z takich dziedzin, jak ergonomia, medycyna pracy czy też ekonomika pracy.