
stanowiskowy.
Szkolenie ogólne ma za zadanie przybliżyć pracownikom podstawowe zasady i normy bezpieczeństwa. Podczas tego szkolenia poruszanych jest wiele praktycznych kwestii, takich jak na przykład pierwsza pomoc. Instruktaż tego rodzaju przeprowadzany jest dla nowych pracowników czy też praktykantów. Szkolenie powinien przeprowadzić pracownik służby BHP albo pracownik posiadający do tego specjalne uprawnienia. Dzięki nim kwestia ppoż zostanie dobrze wytłumaczona.
Celem szkolenia stanowiskowego jest przybliżenie pracownikom otoczenia, w którym na co dzień przyjdzie im wypełniać swoje obowiązki zawodowe. Szkolenie stanowiskowe jest przeprowadzane przeważnie przez osobę kierującą pracownikami. Jest to więc najczęściej kierownik, czy też brygadzista. Warunkiem jest posiadanie przez nich odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia w prowadzeniu szkoleń.
Szkolenia bhp
Kiedy zatrudniasz się w danej pracy, zawsze musisz odbyć szkolenie wstępne. Jeśli chcesz tego uniknąć to niestety jest to niemożliwe. Jak pewnie wiesz szkolenia bhp mogą być realizowane przez osobę zatrudnioną bezpośrednio przez zakład pracy albo też przez kogoś z firmy zewnętrznej. Najważniejsze jest odpowiednie przeprowadzenie szkolenia, byś ty jako pracownik wiedział jak wygląda niebezpieczeństwo. Późniejsze szkolenie, które musisz również odbyć to szkolenie okresowe. Dobrze również jakbyś znał przepisy ppoż. W zakładzie pracy musi być także ktoś kto zna się na pierwszej pomocy. Szkolenie tego typu przeprowadzić może jakiś ratownik lub osoba posiadająca odpowiednie kompetencje. Jak wiesz pierwsza pomoc jest bardzo przydatna wypadek, gdyby zdarzyło się, że zdarzy się jakiś wypadek. Wówczas konieczna jest szybka interwencja, bowiem liczy się każda minuta do przyjazdu karetki. Słuchaj dokładnie wszystkiego co przekazuje Ci osoba szkoląca, ponieważ zawsze może ci się to przydać - nawet w najmniej oczekiwanym momencie.
Podejście do szkoleń
Czasami sprawy, które wydają się zupełnie oczywiste, są oczywiste jedynie z pozoru i to wyłącznie dla pewnej części osób. Jak wielu z nas narzeka na szkolenia BHP w miejscu pracy i zwyczajnie nudzi się w ich trakcie? Takich osób jest więcej, niż moglibyśmy przypuszczać. A przecież szkolenia mają na celu pokazanie nam tego, bez czego w sytuacji kryzysowej możemy sobie kompletnie nie poradzić, tj. plany ewakuacyjne, zalecenia i drogi ppoż, itp. Nikt w końcu nie może nam zagwarantować, że pewnego dnia nie dojdzie do przykrego wypadku, w wyniku którego zapali się budynek, w którym pracujemy. Czy będziemy wówczas wiedzieć, jak się zachować i jak szybko opuścić płonące pomieszczenie? Lekceważenie takich szkoleń jest skrajną nieodpowiedzialnością, jednak jeszcze gorsze jest lekceważenie szkoleń, których głównym tematem jest pierwsza pomoc. Życzmy sobie, by wiedza, jak jej udzielić, nigdy nie przydała się nam w praktyce, ale pamiętajmy też przy tym, że nie jest to coś, na co możemy mieć wpływ.
Szkolenia w zakresie bezpieczeństwa
Pierwsza pomoc odnosi się do nagłych wypadków lub natychmiastowej pomocy, jaką należy zapewnić, gdy osoba jest ranna lub chora, do czasu uzyskania pełnej pomocy medycznej. W przypadku drobnych schorzeń może wystarczyć pierwsza pomoc, lecz w przypadku wystąpienia poważnych problemów, pierwszą pomoc należy kontynuować do czasu uzyskania bardziej zaawansowanej opieki.
Rządy federalne i stanowe współpracują z ponad 100 milionami pracujących mężczyzn i kobiet oraz ośmioma milionami pracodawców.
Oto główne założenia BHP:
- opracowywanie standardów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz egzekwowanie ich poprzez kontrole w miejscu pracy,
- prowadzenie systemu raportowania i dokumentacji w celu śledzenia obrażeń i chorób związanych z pracą,
- zapewnienie programów szkolenia bhp, zwiększających wiedzę na temat bezpieczeństwa i higieny pracy.
Co warto wiedzieć na temat ochrony przeciwpożarowej?
Ochrona ppoż jest terminem bardzo złożonym i można ją spotkać w wielu dziedzinach życia codziennego. Na przykład w Polsce wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej można znaleźć w licznych regulacjach prawnych, takich jak ustawy o straży pożarnej, ogólne przepisy budowlane, a także w wielu innych ustawach, rozporządzeniach i wytycznych.