Czy można bhp po pracy? - szkolenie bhp

gpsbhp

Zwolnienie ze szkolenia BHP

Każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że do jego obowiązków należy zapewnienie zatrudnionym pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP. Przeprowadzaniem szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się odpowiednia firma, któ

Czy można bhp po pracy? - szkolenie bhp gpsbhp
ra zatrudnia wykwalifikowanych pracowników znających bieżące przepisy BHP. Można wyróżnić dwie sytuacje, w których następuje zwolnienie z obowiązku ukończenia szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy. Z okresowego szkolenia BHP może być zwolniony pracownik w sytuacji, gdy podejmuje pracę na tym samym stanowisku bezpośrednio przez nawiązaniem umowy z obecnym pracodawcą. Inną sytuacją, w której pracownik nie musi uczestniczyć w kursie BHP, jest zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło lub umowy o zlecenie. W takim przypadku to od pracodawcy zależy, czy uzna za konieczne przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Poza tymi dwoma przypadkami, okresowe szkolenia BHP obowiązują wszystkich pracowników oraz pracodawców, o czym warto pamiętać.

Usługi firmy działającej w branży BHP

Na rynku istnieją specjalistyczne firmy zajmujące się szeroko pojętym BHP. Firmy zajmujące się branżą bezpieczeństwa i higieny pracy oferują szeroki zakres usług obejmujących BHP, PPOŻ, pierwszą pomoc przedmedyczną oraz Ochronę Środowiska. W ramach usług świadczonych typowo w ramach BHP można wyróżnić szkolenia BHP, przeprowadzanie audytów w przedsiębiorstwach, a także ocenę ryzyka zawodowego i obsługę BHP. W ramach usług związanych z ochroną przeciwpożarową firma BHP oferuje szkolenia PPOŻ, przegląd sprzętu gaśniczego oraz wykonanie Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego. W ramach pierwszej pomocy przedmedycznej udzielane są odpowiednie szkolenia dla pracowników. Usługi z zakresu Ochrony Środowiska zaś dotyczą sporządzania sprawozdań, pełnienia nadzoru nad Kartami Przekazania Odpadów oraz przeprowadzanie audytu OŚ. Firma działająca w branży BHP oferuje więc bardzo szeroki zakres usług, które dotyczą nie tylko bezpieczeństwa i higieny pracy, ale także ochrony przeciwpożarowej, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz Ochrony Środowiska.

Usługi związane z PPOŻ

PPOŻ, czyli inaczej ochrona przeciwpożarowa, ma na celu zapobieganie powstawaniu pożaru w miejscu pracy, a także zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa w razie wystąpienia pożaru. Ochrona przeciwpożarowa często wiąże się z zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy. Firma działająca w branży BHP oferuje także usługi z zakresu PPOŻ. Jedną z ważniejszych usług świadczonych w ramach ochrony przeciwpożarowej są szkolenia PPOŻ, czyli praktyczne kursy efektywnego gaszenia pożarów. Inną usługą oferowaną przez firmę BHP jest tworzenie Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego dla obiektów budowlanych, która jest tworzona zgodnie z określonymi przepisami. Z usług dotyczących PPOŻ można wyróżnić jeszcze przeprowadzanie próbnej ewakuacji, która według przepisów prawnych powinna być przeprowadzana raz na dwa lata. Istotną usługą dotyczącą ochrony przeciwpożarowej jest konserwacja podręcznego sprzętu gaśniczego, który w razie wybuchu pożaru musi być sprawny. Firma zajmująca się bezpieczeństwem i higieną pracy nie oferuje jedynie szkolenia BHP, ponieważ zajmuje się także sprawami związanymi z PPOŻ.

Szkolenia PPOŻ

Jedną z wielu usług oferowanych przez firmę działającą w branży BHP jest przeprowadzanie szkoleń z ochrony przeciwpożarowej. PPOŻ stanowi istotną część BHP, ponieważ zarówno jedno, jak i drugie, ma na celu zapewnienie jak najbardziej bezpiecznych warunków pracy. Szkolenie PPOŻ obejmuje praktyczną naukę gaszenia pożarów, co może okazać się niezwykle przydatne, ponieważ znacznie łatwiej jest zgasić pożar w zalążku, przed jego rozprzestrzenieniem. Kurs PPOŻ jest prowadzony przez doświadczonych specjalistów, którzy przekazują uczestnikom szkolenia odpowiednią wiedzę, jak należy zachować się w razie wybuchu pożaru. Odpowiednie zachowanie podczas pożaru jest kluczowe, żeby uniknąć, nieraz fatalnych w skutkach, wypadków. Dobra firma BHP przeprowadza szkolenia BHP oraz szkolenia PPOŻ, które są prowadzone przez specjalistów w danej dziedzinie. Podczas szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zasadami dotyczącymi zachowania bezpieczeństwa oraz bezpiecznej ewakuacji z budynku.